Prihlásenie
Zabudli ste heslo?
|Registrovať
sme.sk

Ako vzniká titulka časopisu smeŽeny? Fotíme krásne osobnosti a krásne ženy.

Spustiť v prehrávači

Fotili sme ochrankyňu slovenských tradícií

25. 1. 2019 o 16:54

O slovenských tradíciách by etnologička mohla rozprávať celé dni. Svojím rozhľadom učí Slovákov podstate a významu niekdajších aj súčasných zvykov. Katarína Nádaská (51) je etnologička, ktorá sa zameriava na tradičnú slovenskú ľudovú kultúru, históriu a religionistiku. Mnohí ju poznajú aj z televízie či rozhlasu, kde neváha hovoriť o akejkoľvek téme spojenej s históriou Slovenska. Pracovala ako kurátorka a literárna historička v Múzeu mesta Bratislavy, v rokoch 2014 - 2017 pracovala ako odborná pracovníčka v Divadelnom ústave. Od roku 2017 pracuje v samospráve. Je autorkou monografií Slovenský rok vo výročných obradoch a sviatkoch, Čím žila slovenská rodina - rodinné zvyky, slávnosti a tradície v našej ľudovej kultúre, Čary a veštby - mágia v ľudovej kultúre Slovenska, Rok v slovenskej ľudovej kuchyni, V Choči je naisto čosi, Čerti, bosorky a iné strašidlá, spoluautorkou ôsmich regionálnych monografií, autorkou 90 vedeckých štúdií a vyše sto popularizačných článkov. Je spoluautorkou série 12 etnologických filmových dokumentov o osobnostiach slovenskej etnológie. Pre SMEženy sme sa s ňou rozprávali o tom, či si Slováci naozaj vážia tradície, do akej miery ich poznajú, ako bolo na Slovensku rozšírené bosoráctvo aj ako sa zmenili postavenie žien na Slovensku.

Rozhovor s Katarínou Nádaskou nájdete v najnovšom vydaní magazínu SMEženy, ktoré je prílohou denníka SME, 2. februára 2019.

 

Diskusia: Pridajte prvý názor

Zadajte e-mail a ďalší diel relácie vám neujde!


Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.


RSS s novými dielmi

Najnovšie z TV SME

Cez čiaru: Stratili sa mladé stromy, z ktorých mala vyrásť hora

dnes o 21:12

V čase, keď ochranári bijú na poplach za záchranu slovenských lesov, firma Atalian SK stratila v revíri pri Telgárte niekoľkotisíc sadeníc, z ktorých raz mala vyrásť nová hora. Horár Matúš Hríbik ich našiel zahrabné a schované v jamách.

Podľa Danka nepadlo nebo na Slovákov, no premiér Pellegrini kritizuje vlastných

dnes o 15:16

Andrej Danko vypísal novú voľbu kandidátov na ústavných sudcov.

Peter Pellegrini kritizoval vlastnú stranu za štvrtkové hlasovanie

dnes o 11:27

Domáce spravodajstvoPremiér Peter Pellegrini otvorene skritizoval vlastných poslancov Smeru.

S primátorom Bratislavy Matúšom Vallom o tom, ako ide mesto zabrániť dopravnému kolapsu

včera

Čo všetko mesto pripravilo ako prevenciu pred dopravným kolapsom, aj kde nájdete potrebné informácie, si pozrite vo videu.