Prihlásenie
Zabudli ste heslo?
|Registrovať
     
sme.sk

Nehaňte ľud môj je relácia o slovenskom folklóre. Pripravujú ju Mišo Veselský a Martin Kleibl. Verejnoprávne informácie a hodnotný bulvár v jednom.

Spustiť v prehrávači

Látky dolnokubínskeho umelca sú cool vďaka spojeniu tradície a invenčnosti

19. 7. 2016 o 21:33 | Martin Kleibl, Mišo Veselský
Látky dolnokubínskeho umelca sú cool vďaka spojeniu tradície a invenčnosti
video Spustiť video

Môže mať niečo spoločné Andy Warhol a Peter Nagy? Iste, obaja sú pôvodom z východného Slovenska. Ale my sme našli iné pojítko a tým je Matej Rabada. Tento mladý muž z Dolného Kubína nanáša vzory na látku tou istou technikou, ako Andy Warhol - a tou je sieťotlač. A čo Peter Nagy? No, možno sme nemysleli konkrétne jeho, ale Profesora Indiga, o ktorom spieva. V roztoku tmavomodrého farbiva, ktoré ľudia získavajú z vikokvetej rastliny Indigofera tinctoria, totiž Matej Rabada farbí metrový textil. Možno trochu nečakané prepojenie, ale nám sa páčilo, lebo aj to, čo robí Rabada, nie je úplne bežné.
1.jpg3.jpg

Výrobe modrotlače sa u nás venujú súčasnosti len dvaja ľudia a Matej Rabada je jedným z nich. Druhým je ďalší mladý človek - Peter Trnka, ktorý sa snaží vzkriesiť remeslo svojho deda Stanislava Trnku (1934 - 2010) a vyrábať ju tradičným spôsobom.
5.jpg

6.jpg

Matej Rabada sa naproti tomu vôbec nebráni inovatívnym postupom, napokon, má na to aj diplom, pretože študoval na VŠVU odbor textil. Kryciu kašu - papp - ktorý sa pri tradičnej výrobe nanáša na látku drevenou, alebo kovovou formou, nanáša Rabada pomocou sieťotlače. Hovorí, že to nie je nič revolučné, údajne aj poslední modrotlačiari na Slovensku aj inde v Európe to takto skúšali.
7.jpg

8.jpg

9.jpg

Moderný prístup uplatňuje aj pri výbere vzorov, ktoré na textil nanáša. Okrem tradičných modrotlačiarskych ornamentov nájdete v jeho portfóliu aj jeho vlastné vzory, ktoré sú viac, či menej inšpirované folklórom, či slovenskými reáliami. Jeho opakujúci sa Kriváň môžete chápať ako odkaz na vyššie spomínaného Warhola, ale aj ako uplatnenie princípu repetitívnosti, ktorý je vlastný väčšine ľudových ornamentov.
10.jpg

11.jpg

12.jpg

Ak chcete vedieť, ako Matej Rabada tvorí svoje vlastné vzory a nanáša ich na látku, pozrite si video a nehaňte ho, lebo spája 400-ročnú tradíciu s modernými postupmi.


14.jpg

15.jpg

17.jpg


Diskusia: 1 príspevkov

Zadajte e-mail a ďalší diel relácie vám neujde!RSS s novými dielmi

Najnovšie z TV SME

Demonštrácie v Bratislave sa podľa odhadov zúčastnilo približne 40-tisíc ľudí

včera

Domáce spravodajstvoOdchod Fica a Kaliňáka ľudom nestačí. Desaťtisíce žiadali predčasné voľby.

Farkašovej deti sú podnikateľský zámer, roastuje Šoko

včera

Roast show Na fackuHosťom bola autorka najpopulárnejšieho pásikavého trička na svete.

Fico podal demisiu, Pellegrini má poverenie zostaviť novú vládu

15. 3. 2018 o 15:36

Prezident Andrej Kiska prijal demisiu Roberta Fica a vlády.

Pellegrini odovzdal Kiskovi podpisy 79 poslancov NR SR, ktorí garantujú podporu novej vláde

15. 3. 2018 o 13:46

Peter Pellegrini prijal ponuku Roberta Fica na post premiéra.