Prihlásenie
Zabudli ste heslo?
|Registrovať
     
sme.sk

Vyberáme filmy a dokumenty pre predplatiteľov siete Piano.

ABSOLVENTI / SLOBODA NIE JE ZADARMO

14. 11. 2013 o 15:17

Dokumentárny film ABSOLVENTI je o zápase mladého človeka, ktorý po absolvovaní štúdií musí čeliť realite a potrebám spoločnosti. Mnohokrát musia absolventi pristúpiť na tvrdé podmienky, mimo svojich záujmov a predstáv o živote. Ich plány a sny narážajú na globálnu finančnú krízu, pravidlá trhu sú pre nich častokrát ťažko pochopiteľné a oni majú pocit, že žijú v nespravodlivej krajine.

Vyštudovaný herec pracuje ako stevard pre leteckú spoločnosť, fotograf podniká s chovateľskými potrebami a študent, ktorý sa chce presadiť v modernom umení, ale spoznáva, že v realite, kde majú najvyššiu hodnotu peniaze, to vôbec nie je jednoduché... Sme slobodní, ale do akej miery sme schopní zobrať svoj osud do vlastných rúk?

Film získal Zvláštne uznanie medzinárodnej poroty na 13. medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov JEDEN SVET v Bratislave (03.-09.12.2012).

Film na TV SME obsahuje aj dve vynechané scény, ktoré doteraz diváci nemali možnosť vidieť.

Tvorcovia o filme

Film ABSOLVENTI je o ilúziách mladého človeka, ktorý sa ocitá na rázcestí a sleduje, ako sa pod vplyvom „reality“ stráca jeho sen. Je to o nás všetkých, ktorí sme vychodili školy a máme predstavy a plány o živote. Chceli sme byť autobiografickí a preto sme vybrali príklady z prostredia, ktoré nám bolo blízke a dobre sme mu rozumeli. Nemyslíme si však, že je to film o umelcoch. V našom filme sa jedná sa o tých, ktorí vyštudovali vysokoškolské odbory, ale aby sa uživili, musia robiť niečo celkom iné. Žiaľ, to je bežná prax rozšírená v dnešnej spoločnosti. Naši filmoví absolventi dokončili podobné smery, ale každý sa vydal inou cestou sebarealizácie. Myslíme si, že na takto zvolenej platforme sa dá zachytiť niečo univerzálne. Sú to otázky, ktoré si vo filme  kladieme: Zaradím sa ako ďalšia tehla v stene a budem robiť to, čo sa odo mňa systematicky očakáva? Môžem fungovať proti prúdu, mimo kruhu, alebo sa musím prispôsobiť väčšine? Sloboda jednotlivca je ako voda. Aj k vode aj k slobode má v skutočnosti prístup asi len tretina ľudí na svete. Keď však nemôžete robiť to, čo by ste chceli a robíte opak, pretože sa bojíte o prežitie, keď sa nemôžete vyjadrovať formou, akou potrebujete, potom sa pojem slobody stáva relatívnym. Sloboda nie je zadarmo. O tom je náš film.

Distribučná premiéra v kinách v SR: 25.4. 2013
Distribučná premiéra v kinách v ČR: 1.5. 2013
Krajina pôvodu: Slovenská republika
Rok výroby: 2012
Odporučená prístupnosť: MP15+
Formát: DCP/ Blu-ray/ DVD, 83 min.
Žáner: Dokumentárny film
Distribúcia v kinách pre SR: Asociácia Slovenských Filmových Klubov
Námet a Scenár: Tomáš Krupa/ Pavol Palárik / Réžia: Tomáš Krupa / Kamera: Ján Kász/ Pavol Palárik/ Ivo Miko/ Martin Čech / Strih: Pavol Palárik / Zvuk: Miloš Hanzély (Soundline) / Producenti: Tomáš Krupa / Lívia Filusová (Furia Film) / Pavol Palárik (Family Film) / Ko-producent: RTVS
Realizáciu a distribúciu tohto filmu finančne podporil Audiovizuálny fond

www.absolventifilm.com

facebook.com/absolventifilm

Diskusia: 3 príspevkov

Zadajte e-mail a ďalší diel relácie vám neujde!RSS s novými dielmi

Najnovšie z TV SME

Radi bicyklujete? Tieto filmy vás možno potešia

20. 4. 2018 o 14:10

Konečného ScreenerScreener venovaný bicyklom v kinematografii.

Danko si pozval na pracovné stretnutie premiéra Pellegriniho

18. 4. 2018 o 13:29

Danko kritizuje Pellegriniho. Hovorí, že za Fica nebolo toľko trecích plôch.

Koren(i)e streetfoodu: Ako vznikli párance?

18. 4. 2018 o 11:28

Fičí.skPoznáte pôvod obľúbených streetfood jedál? Ich históriu sa dozviete v tomto seriáli.

Aké by to bolo, keby mali počítače dušu

18. 4. 2018 o 8:00

Singularita je okamžik, keď sa umelá inteligencia stane výkonnejšia ako ľudský mozog.