Prihlásenie
Zabudli ste heslo?
|Registrovať
     
sme.sk

Nehaňte ľud môj je relácia o slovenskom folklóre. Pripravujú ju Mišo Veselský a Martin Kleibl. Verejnoprávne informácie a hodnotný bulvár v jednom.

Spustiť v prehrávači

Televízor nepozerá, radšej si zahrá na gajdy

23. 6. 2013 o 7:00 | Mišo Veselský, Martin Kleibl, Jana Maťková

V druhom dieli našej trilógie o gajdošoch sme sa vybrali na slovensko-poľské pohraničie. Oravská Polhora je posledná obec na slovenskej strane, potom už nasleduje hranica. Z polohy na hranici vyplývajú rôzne kultúrno-spoločenské prepojenia týkajúce sa jazyka, zvykov alebo prejavov folklóru.

Aj keď Gorali žijúci v tejto oblasti hovoria, že nespievajú poľské pesničky, melodika je rovnaká a ani podobnosť goralského nárečia s poľštinou sa nedá poprieť. O Jozefovi Luscoňovi sme počuli už dávnejšie, je to totiž jeden z gajdošov najstaršej žijúcej generácie. Jeho interpretačné umenie bolo formované výlučne prostredím a dedením tradície v rámci lokálneho spoločenstva.

Hráva sám, ale aj v spoločnosti huslistu, či speváčky, čo je pre Oravskú Polhoru obvyklé spojenie. Samozrejme sme to chceli mať zaznamenané, preto nám miestny kultúrny referent a organizátor kultúrneho života Ivan Matis sprostredkoval stretnutie s pánom Luscoňom, aj s chýrnou speváčkou Margitou Kurákovou. Ako to celé dopadlo, uvidíte vo videu. Nehaňte gajdošov, dúchajú o dušu!

Diskusia: 4 príspevkov

Zadajte e-mail a ďalší diel relácie vám neujde!


Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.


RSS s novými dielmi

Najnovšie z TV SME

Ako zvládnuť psa, ktorého štekanie prekáža susedom

dnes o 8:35

So psom je psinaPsa sa dá naučiť, aby zvládol vašu neprítomnosť.

Verejnosť aj herci sa rozlúčili so Stanom Dančiakom

včera

SpravodajstvoHerec zomrel vo vek 75 rokov.

Bratislavská zoo ukázalo mláďa leoparda

včera

SpravodajstvoBratislavské mláďa zatiaľ ešte nedostalo meno.

Na festivale Grape zaujala aj špeciálna sprcha

12. 8. 2018 o 11:15

SpravodajstvoNávštevníkov čakalo viacero noviniek.