Prihlásenie
Zabudli ste heslo?
|Registrovať
     
sme.sk

Nehaňte ľud môj je relácia o slovenskom folklóre. Pripravujú ju Mišo Veselský a Martin Kleibl. Verejnoprávne informácie a hodnotný bulvár v jednom.

Spustiť v prehrávači

Televízor nepozerá, radšej si zahrá na gajdy

23. 6. 2013 o 7:00 | Mišo Veselský, Martin Kleibl, Jana Maťková
Televízor nepozerá, radšej si zahrá na gajdy
video Spustiť video

V druhom dieli našej trilógie o gajdošoch sme sa vybrali na slovensko-poľské pohraničie. Oravská Polhora je posledná obec na slovenskej strane, potom už nasleduje hranica. Z polohy na hranici vyplývajú rôzne kultúrno-spoločenské prepojenia týkajúce sa jazyka, zvykov alebo prejavov folklóru.

Aj keď Gorali žijúci v tejto oblasti hovoria, že nespievajú poľské pesničky, melodika je rovnaká a ani podobnosť goralského nárečia s poľštinou sa nedá poprieť. O Jozefovi Luscoňovi sme počuli už dávnejšie, je to totiž jeden z gajdošov najstaršej žijúcej generácie. Jeho interpretačné umenie bolo formované výlučne prostredím a dedením tradície v rámci lokálneho spoločenstva.

Hráva sám, ale aj v spoločnosti huslistu, či speváčky, čo je pre Oravskú Polhoru obvyklé spojenie. Samozrejme sme to chceli mať zaznamenané, preto nám miestny kultúrny referent a organizátor kultúrneho života Ivan Matis sprostredkoval stretnutie s pánom Luscoňom, aj s chýrnou speváčkou Margitou Kurákovou. Ako to celé dopadlo, uvidíte vo videu. Nehaňte gajdošov, dúchajú o dušu!

Diskusia: 4 príspevkov

Zadajte e-mail a ďalší diel relácie vám neujde!RSS s novými dielmi

Najnovšie z TV SME

Glasgow Rangers - Celtic Glasgow 0:2 (0:0)

dnes o 16:39

ŠportPozrite si súhrn zápasu.

Študenti prečkali noc s učiteľkou na cudzineckej polícii

včera

Domáce spravodajstvoAmerická lektorka na bratislavskom bilingválnom gymnáziu C. S. Lewisa Miranda Cramer už nocovala pred cudzineckou políciou niekoľkokrát.

Poliaci chcú vyrobiť kinoposteľ

21. 9. 2017 o 17:35

Téma na dnesPojem domáce kino môže nabrať nový význam.

Ryanair ruší aj lety z Bratislavy. Zákazníci majú právo na osobitné odškodné

20. 9. 2017 o 15:13

Téma na dnesAerolínie Ryanair v najbližších šiestich týždňoch zrušia denne okolo 40 až 50 letov.