Prihlásenie
Zabudli ste heslo?
|Registrovať
     
sme.sk

Nehaňte ľud môj je relácia o slovenskom folklóre. Pripravujú ju Mišo Veselský a Martin Kleibl. Verejnoprávne informácie a hodnotný bulvár v jednom.

Spustiť v prehrávači

Televízor nepozerá, radšej si zahrá na gajdy

23. 6. 2013 o 7:00 | Mišo Veselský, Martin Kleibl, Jana Maťková

V druhom dieli našej trilógie o gajdošoch sme sa vybrali na slovensko-poľské pohraničie. Oravská Polhora je posledná obec na slovenskej strane, potom už nasleduje hranica. Z polohy na hranici vyplývajú rôzne kultúrno-spoločenské prepojenia týkajúce sa jazyka, zvykov alebo prejavov folklóru.

Aj keď Gorali žijúci v tejto oblasti hovoria, že nespievajú poľské pesničky, melodika je rovnaká a ani podobnosť goralského nárečia s poľštinou sa nedá poprieť. O Jozefovi Luscoňovi sme počuli už dávnejšie, je to totiž jeden z gajdošov najstaršej žijúcej generácie. Jeho interpretačné umenie bolo formované výlučne prostredím a dedením tradície v rámci lokálneho spoločenstva.

Hráva sám, ale aj v spoločnosti huslistu, či speváčky, čo je pre Oravskú Polhoru obvyklé spojenie. Samozrejme sme to chceli mať zaznamenané, preto nám miestny kultúrny referent a organizátor kultúrneho života Ivan Matis sprostredkoval stretnutie s pánom Luscoňom, aj s chýrnou speváčkou Margitou Kurákovou. Ako to celé dopadlo, uvidíte vo videu. Nehaňte gajdošov, dúchajú o dušu!

Diskusia: 4 príspevkov

Zadajte e-mail a ďalší diel relácie vám neujde!


Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.


RSS s novými dielmi

Najnovšie z TV SME

Dokument Slováka ná šancu získať nomináciu na Oscara

včera

Dominik Bari nakrútil film o najchladnejšom mieste na svete.

Poslanec Marček bude v parlamente hlasovať podľa internetovej ankety

včera

Poslanec Peter Marček zakladá novú stranu Hlas ľudu. Plánuje sa každý mesiac pýtať občanov ako má hlasovať o zákonoch v parlamente.

Remišová: Vďaka SNS príde Slovensko o takmer 300 miliónov eur na vedu

včera

V školstve prepadne podľa Veroniky Remišovej 100 miliónov

Národný futbalový štadión je pripravený hostiť prvý zápas

včera

Štadión bude domovským stánkom Slovana Bratislava.