Prihlásenie
Zabudli ste heslo?
|Registrovať
     
sme.sk

Nehaňte ľud môj je relácia o slovenskom folklóre. Pripravujú ju Mišo Veselský a Martin Kleibl. Verejnoprávne informácie a hodnotný bulvár v jednom.

Spustiť v prehrávači

Pesnička od U2 ho priviedla k láske ku gajdám

9. 6. 2013 o 9:00 | Mišo Veselský, Martin Kleibl, Jana Maťková
Pesnička od U2 ho priviedla k láske ku gajdám
video Spustiť video

Príbeh o tom, ako sa Juraj Dufek z Bojníc stal gajdošom má viaceré vtipné až bizarné momenty. Kdesi na začiatku bola pieseň od skupiny U2 so sólom na gajdy. To sa mu páčilo a chcel na taký nástroj vedieť hrať.

Neskôr, počas štúdií na STU v Bratislave, prišlo k osudovému stretnutiu s gajdošom Antonom Vrankom. Pýtal sa ho, kde sa dajú gajdy kúpiť. A ten mu odpovedal, že ak nie je úplné drevo, vyrobí si ich sám. Hneď vybehol do lesa nad internátom Mladá Garda a ešte v ten večer držal v rukách funkčný prototyp vlastného nástroja. Plátok bol z trstiny, mech z igelitky, dokopy to držalo pomocou izolepu.

Odvtedy ubehol nejaký čas a dnes Juraj vyrobí gajdy podľa akejkoľvek špecifikácie: moderné s goratexovým mechom, či gajdy netradičných ladení a rozmerov, zhotovené podľa historickej fotografie, ako naposledy pre SĽUK.

Nebol by ale asi taký vyhľadávaný, keby nebol aj interpretom, a to nie hocijakým. Od začiatku sa neobmedzoval len na tradíciu slovenského gajdošstva, bavilo ho počúvať gajdošov z celého sveta. Dnes to už nie je problém, ako sám hovorí, na YouTube je všetko.

Zahral nám na slovenské, galícijské, bretónske, dalmácijské, škótske a "stredoveké" gajdy, samozrejme vlastnoručne vyrobené. Chcete vedieť prečo boli gajdy v škótsku klasifikované ako zbraň? Pozrite si video a nehaňte Juraja Dufeka. Bez jeho piskorov by boli gajdoši na Slovensku v súčasnosti tak trocha bezradní.


Diskusia: 9 príspevkov

Súvisiace články:

Zadajte e-mail a ďalší diel relácie vám neujde!RSS s novými dielmi

Najnovšie z TV SME

Glasgow Rangers - Celtic Glasgow 0:2 (0:0)

dnes o 16:39

ŠportPozrite si súhrn zápasu.

Študenti prečkali noc s učiteľkou na cudzineckej polícii

včera

Domáce spravodajstvoAmerická lektorka na bratislavskom bilingválnom gymnáziu C. S. Lewisa Miranda Cramer už nocovala pred cudzineckou políciou niekoľkokrát.

Poliaci chcú vyrobiť kinoposteľ

21. 9. 2017 o 17:35

Téma na dnesPojem domáce kino môže nabrať nový význam.

Ryanair ruší aj lety z Bratislavy. Zákazníci majú právo na osobitné odškodné

20. 9. 2017 o 15:13

Téma na dnesAerolínie Ryanair v najbližších šiestich týždňoch zrušia denne okolo 40 až 50 letov.