Prihlásenie
Zabudli ste heslo?
|Registrovať
     
sme.sk

Nehaňte ľud môj je relácia o slovenskom folklóre. Pripravujú ju Mišo Veselský a Martin Kleibl. Verejnoprávne informácie a hodnotný bulvár v jednom.

Spustiť v prehrávači

Pesnička od U2 ho priviedla k láske ku gajdám

9. 6. 2013 o 9:00 | Mišo Veselský, Martin Kleibl, Jana Maťková

Príbeh o tom, ako sa Juraj Dufek z Bojníc stal gajdošom má viaceré vtipné až bizarné momenty. Kdesi na začiatku bola pieseň od skupiny U2 so sólom na gajdy. To sa mu páčilo a chcel na taký nástroj vedieť hrať.

Neskôr, počas štúdií na STU v Bratislave, prišlo k osudovému stretnutiu s gajdošom Antonom Vrankom. Pýtal sa ho, kde sa dajú gajdy kúpiť. A ten mu odpovedal, že ak nie je úplné drevo, vyrobí si ich sám. Hneď vybehol do lesa nad internátom Mladá Garda a ešte v ten večer držal v rukách funkčný prototyp vlastného nástroja. Plátok bol z trstiny, mech z igelitky, dokopy to držalo pomocou izolepu.

Odvtedy ubehol nejaký čas a dnes Juraj vyrobí gajdy podľa akejkoľvek špecifikácie: moderné s goratexovým mechom, či gajdy netradičných ladení a rozmerov, zhotovené podľa historickej fotografie, ako naposledy pre SĽUK.

Nebol by ale asi taký vyhľadávaný, keby nebol aj interpretom, a to nie hocijakým. Od začiatku sa neobmedzoval len na tradíciu slovenského gajdošstva, bavilo ho počúvať gajdošov z celého sveta. Dnes to už nie je problém, ako sám hovorí, na YouTube je všetko.

Zahral nám na slovenské, galícijské, bretónske, dalmácijské, škótske a "stredoveké" gajdy, samozrejme vlastnoručne vyrobené. Chcete vedieť prečo boli gajdy v škótsku klasifikované ako zbraň? Pozrite si video a nehaňte Juraja Dufeka. Bez jeho piskorov by boli gajdoši na Slovensku v súčasnosti tak trocha bezradní.


Diskusia: 9 príspevkov

Súvisiace články:

Zadajte e-mail a ďalší diel relácie vám neujde!


Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.


RSS s novými dielmi

Najnovšie z TV SME

Ako zvládnuť psa, ktorého štekanie prekáža susedom

dnes o 8:35

So psom je psinaPsa sa dá naučiť, aby zvládol vašu neprítomnosť.

Verejnosť aj herci sa rozlúčili so Stanom Dančiakom

včera

SpravodajstvoHerec zomrel vo vek 75 rokov.

Bratislavská zoo ukázalo mláďa leoparda

včera

SpravodajstvoBratislavské mláďa zatiaľ ešte nedostalo meno.

Na festivale Grape zaujala aj špeciálna sprcha

12. 8. 2018 o 11:15

SpravodajstvoNávštevníkov čakalo viacero noviniek.