Prihlásenie
Zabudli ste heslo?
|Registrovať
     
sme.sk

Nehaňte ľud môj je relácia o slovenskom folklóre. Pripravujú ju Mišo Veselský a Martin Kleibl. Verejnoprávne informácie a hodnotný bulvár v jednom.

Spustiť v prehrávači

Pesnička od U2 ho priviedla k láske ku gajdám

9. 6. 2013 o 9:00 | Mišo Veselský, Martin Kleibl, Jana Maťková

Príbeh o tom, ako sa Juraj Dufek z Bojníc stal gajdošom má viaceré vtipné až bizarné momenty. Kdesi na začiatku bola pieseň od skupiny U2 so sólom na gajdy. To sa mu páčilo a chcel na taký nástroj vedieť hrať.

Neskôr, počas štúdií na STU v Bratislave, prišlo k osudovému stretnutiu s gajdošom Antonom Vrankom. Pýtal sa ho, kde sa dajú gajdy kúpiť. A ten mu odpovedal, že ak nie je úplné drevo, vyrobí si ich sám. Hneď vybehol do lesa nad internátom Mladá Garda a ešte v ten večer držal v rukách funkčný prototyp vlastného nástroja. Plátok bol z trstiny, mech z igelitky, dokopy to držalo pomocou izolepu.

Odvtedy ubehol nejaký čas a dnes Juraj vyrobí gajdy podľa akejkoľvek špecifikácie: moderné s goratexovým mechom, či gajdy netradičných ladení a rozmerov, zhotovené podľa historickej fotografie, ako naposledy pre SĽUK.

Nebol by ale asi taký vyhľadávaný, keby nebol aj interpretom, a to nie hocijakým. Od začiatku sa neobmedzoval len na tradíciu slovenského gajdošstva, bavilo ho počúvať gajdošov z celého sveta. Dnes to už nie je problém, ako sám hovorí, na YouTube je všetko.

Zahral nám na slovenské, galícijské, bretónske, dalmácijské, škótske a "stredoveké" gajdy, samozrejme vlastnoručne vyrobené. Chcete vedieť prečo boli gajdy v škótsku klasifikované ako zbraň? Pozrite si video a nehaňte Juraja Dufeka. Bez jeho piskorov by boli gajdoši na Slovensku v súčasnosti tak trocha bezradní.


Diskusia: 9 príspevkov

Súvisiace články:

Zadajte e-mail a ďalší diel relácie vám neujde!


Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.


RSS s novými dielmi

Najnovšie z TV SME

Dokument Slováka ná šancu získať nomináciu na Oscara

včera

Dominik Bari nakrútil film o najchladnejšom mieste na svete.

Poslanec Marček bude v parlamente hlasovať podľa internetovej ankety

včera

Poslanec Peter Marček zakladá novú stranu Hlas ľudu. Plánuje sa každý mesiac pýtať občanov ako má hlasovať o zákonoch v parlamente.

Remišová: Vďaka SNS príde Slovensko o takmer 300 miliónov eur na vedu

včera

V školstve prepadne podľa Veroniky Remišovej 100 miliónov

Národný futbalový štadión je pripravený hostiť prvý zápas

včera

Štadión bude domovským stánkom Slovana Bratislava.