Prihlásenie
Zabudli ste heslo?
|Registrovať
     
sme.sk

SMErovka je letná relácia, v ktorej Jaro Kurpel, Karol Sudor a Dana Sudorová predstavujú krátke tipy na výlety počas prázdnin a dovoleniek.

Záhorák, potomok búranov a pýrarov Ján Hollý

15. 10. 2011 o 21:18 | Karol Sudor, Jaro Kurpel

Na Záhorí žijú poléfkari v Šaštíne, fazulári v Skalici, hrachárani v Štefanove, a pýrari v Borskom Mikuláši. Tých posledných volajú aj „Búrania" (nezamieňať s buranmi), a ich potomkom je aj sám veľký Ján Hollý.

Ak náhodou niekto netuší, o koho ide, tu sú kľúčové slová: Svätopluk, katolícky kňaz, spisovateľ. Je po ňom dokonca pomenovaná aj jedna planétka. Čo si myslíte, ku komu chodili načúvať a inšpirovať sa bradatí ujcovia, zvaní štúrovci?

Hollý sa narodil v roku 1785, a keď sme sa dopočuli, že v Borskom Mikuláši ešte stojí jeho rodný dom, bolo rozhodnuté. Koniec koncov, nedávno sme si posvietili aj na Andreja Sládkoviča v Krupine, načim sa pozrieť na ďalšieho velikána.

Zájsť do Borského Mikuláša sa oplatí aj lakomým či chudobnejším - vstup je voľný, stačí sa objednať na miestnom národnom výbore, teda MNV. Ak ste teraz chceli do redakcie nahlásiť chybu, vyčkajte - tabuľa na dvore Hollého rodného domu naozaj odporúča hlásiť sa na MNV, teda obecnom úrade. Dom nájdete ľahko - okolo neho stoja tri najdôležitejšie budovy v každej obci - kostol, krčma a potraviny.

Sprevádzať vás bude Margita Benková, ktorá síce nie je vyštudovaná historička, ale o minulosti Záhoria a najmä o „Búranoch" dokáže zaujímavo a vtipne rozprávať celé hodiny. Klobúk dole, pani ekonómka.

A prečo sú to pýrari? Lebo v Borskom Mikuláši sa spracúvali liečivé byliny, a najvýznamnejšou z nich bol pýr plazivý. Ak opäť chcete hlásiť do redakcie chybu, zadržte - pýr naozaj nie je len škodlivá burina, má skvelé detoxikačné účinky. Mimochodom, hovorí sa, že keď Kolumbus dorazil do Ameriky, Búrania zo Záhoria tam už dávno „kutali" pýr.

Dosť bolo buriny, ak sa chcete dozvedieť zaujímavé veci o živote Jána Hollého, pozrieť si zvonka aj zvnútra jeho rodný dom, zapnite si video. A ak sa vám bude máliť, hajde do Borského Mikuláša.

 

1.jpg

12.jpg

13.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

8.jpg

9.jpg

Diskusia: 8 príspevkov

Zadajte e-mail a ďalší diel relácie vám neujde!


Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.


RSS s novými dielmi

Najnovšie z TV SME

Dokument Slováka má šancu získať nomináciu na Oscara

13. 12. 2018 o 20:49

Dominik Bari nakrútil film o najchladnejšom mieste na svete.

Spoznáte hercov prezlečených za Santa Clausov? Vianočný filmový kvíz

13. 12. 2018 o 16:32

Konečného ScreenerRýchly filmový kvíz. Poznáte všetky správne odpovede?

Poslanec Marček bude v parlamente hlasovať podľa internetovej ankety

13. 12. 2018 o 16:21

Poslanec Peter Marček zakladá novú stranu Hlas ľudu. Plánuje sa každý mesiac pýtať občanov ako má hlasovať o zákonoch v parlamente.

Remišová: Vďaka SNS príde Slovensko o takmer 300 miliónov eur na vedu

13. 12. 2018 o 10:52

V školstve prepadne podľa Veroniky Remišovej 100 miliónov