Prihlásenie
Zabudli ste heslo?
|Registrovať
     
sme.sk

SMErovka je letná relácia, v ktorej Jaro Kurpel, Karol Sudor a Dana Sudorová predstavujú krátke tipy na výlety počas prázdnin a dovoleniek.

Záhorák, potomok búranov a pýrarov Ján Hollý

15. 10. 2011 o 21:18 | Karol Sudor, Jaro Kurpel

Na Záhorí žijú poléfkari v Šaštíne, fazulári v Skalici, hrachárani v Štefanove, a pýrari v Borskom Mikuláši. Tých posledných volajú aj „Búrania" (nezamieňať s buranmi), a ich potomkom je aj sám veľký Ján Hollý.

Ak náhodou niekto netuší, o koho ide, tu sú kľúčové slová: Svätopluk, katolícky kňaz, spisovateľ. Je po ňom dokonca pomenovaná aj jedna planétka. Čo si myslíte, ku komu chodili načúvať a inšpirovať sa bradatí ujcovia, zvaní štúrovci?

Hollý sa narodil v roku 1785, a keď sme sa dopočuli, že v Borskom Mikuláši ešte stojí jeho rodný dom, bolo rozhodnuté. Koniec koncov, nedávno sme si posvietili aj na Andreja Sládkoviča v Krupine, načim sa pozrieť na ďalšieho velikána.

Zájsť do Borského Mikuláša sa oplatí aj lakomým či chudobnejším - vstup je voľný, stačí sa objednať na miestnom národnom výbore, teda MNV. Ak ste teraz chceli do redakcie nahlásiť chybu, vyčkajte - tabuľa na dvore Hollého rodného domu naozaj odporúča hlásiť sa na MNV, teda obecnom úrade. Dom nájdete ľahko - okolo neho stoja tri najdôležitejšie budovy v každej obci - kostol, krčma a potraviny.

Sprevádzať vás bude Margita Benková, ktorá síce nie je vyštudovaná historička, ale o minulosti Záhoria a najmä o „Búranoch" dokáže zaujímavo a vtipne rozprávať celé hodiny. Klobúk dole, pani ekonómka.

A prečo sú to pýrari? Lebo v Borskom Mikuláši sa spracúvali liečivé byliny, a najvýznamnejšou z nich bol pýr plazivý. Ak opäť chcete hlásiť do redakcie chybu, zadržte - pýr naozaj nie je len škodlivá burina, má skvelé detoxikačné účinky. Mimochodom, hovorí sa, že keď Kolumbus dorazil do Ameriky, Búrania zo Záhoria tam už dávno „kutali" pýr.

Dosť bolo buriny, ak sa chcete dozvedieť zaujímavé veci o živote Jána Hollého, pozrieť si zvonka aj zvnútra jeho rodný dom, zapnite si video. A ak sa vám bude máliť, hajde do Borského Mikuláša.

 

1.jpg

12.jpg

13.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

8.jpg

9.jpg

Diskusia: 8 príspevkov

Zadajte e-mail a ďalší diel relácie vám neujde!


Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.


RSS s novými dielmi

Najnovšie z TV SME

Ako poletí BepiColombo na Merkúr?

19. 10. 2018 o 18:04

SpravodajstvoNa Merkúr poletia sedem rokov tri moduly. Jeden ich bude brzdiť a dva sa budú viezť.

Na ceste za najčerstvejším rybím olejom

19. 10. 2018 o 10:06

Nórska spoločnosť Nordlaks je najväčším spracovateľom najčerstvejšieho rybieho oleja na svete.

Zmenka môže byť aj na toaletnom papieri

18. 10. 2018 o 16:23

Vypísať zmenku na milióny eur je jednoduché.

Všetko dôležité, čo povedal tréner Kozák o svojom konci

18. 10. 2018 o 15:02

Ján Kozák vysvetlil, prečo sa rozhodol rezignovať na funkciu trénera slovenskej futbalovej reprezentácie.