Prihlásenie
Zabudli ste heslo?
|Registrovať
     
sme.sk

Vizuálne umenie nie je len o farebných machuliach a len pre hŕstku ľudí.
S Omarom Mirzom a Petrom Višňovským.

Spustiť v prehrávači

V 90-tych rokoch sme mali na Slovensku čiernu dieru

28. 11. 2009 o 8:00 | O.Mirza, L. Klimešová, M. Štefančíková

V bratislavskej Galérii Cypriána Majerníka môžete do 22. decembra navštíviť výstavu, ktorá dokumentuje fungovanie intermediálneho súboru Transmusic Company. Ústrednou postavou tohto zoskupenia bol muzikológ, violončelista a experimentátor Milan Adamčiak. Pri zrode súboru koncom osemdesiatych rokov stál Peter Machajdík, neskôr sa pridal Michal Murin, no účinkovali s nimi aj ďalší umelci. Vystupovali väčšinou na vernisážach a podobných akciách, v ich predstaveniach sa spájalo hudobné divadlo, komponovaná, akustická a teatralizovaná performancia, ale aj koncept, experimentálna poézia a súčasná hudba. Posledný koncert Transmusic Comp. sa konal v Skalici v roku 1996. Vystúpili na ňom už len Adamčiak s Murinom, ktorí výstavu v Galérii Cypriána Majerníka spoločne pripravili.

Výstavu „Meerschaum" poľského výtvarníka Rafała Jakubowicza, ktorú kurátorsky pripravil Daniel Grúň, si môžete do 18. decembra pozrieť v bratislavskej galérii HIT. Autor sa tu prezentuje troma videoprojekciami, v ktorých nenápadnými formami manipulácie alebo pomocou slovných hračiek skúma problematiku pamäte, jej stopy v banalite každodennosti, či fenomén zabúdania. Názov výstavy v doslovnom preklade znamená „morská pena", no bol to tiež kódovaný názov jedného z nacistických plánov vyhladenia všetkých záznamov v spisoch o väznených osobách.

Diskusia: 6 príspevkov

Zadajte e-mail a ďalší diel relácie vám neujde!


Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.


RSS s novými dielmi

Najnovšie z TV SME

Top 3 správy z Last Week in Slovakia

včera

Tieto tri hlavné správy boli vybrané z prehľadu správ zo Slovenska v anglickom jazyku.

Rusko odmietol všetky obvinenia

včera

SpravodajstvoExriaditeľ TV Markíza absolvoval výsluch pred vyšetrovateľom.

Podiel vystavených slovenských potravín je stále nízky

včera

Slovenskí potravinári bojujú s podfinancovaným spracovateľským priemyslom.

Čo musíte spraviť, keď si domov prinesiete šteniatko

včera

So psom je psinaS výchovou treba začať hneď.