Sobota, 7. december, 2019 | Meniny má Ambróz

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ktorý veľkomoravský panovník bol najväčší hňup? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Pozor nemýľiť si Moravanov s Čechmi. České kniežatá a ich kmene pripojil k Veľkej Morave až Svätopluk, dovtedy sa viac menej hrali na svojom piesočku. A ani s tými Moravanmi a Nitravanmi to nebolo tak úplne jednoduché. Predveľkomoravské písomné pramene totiž uvádzajú, že na oboch brehoch rieky Morava žili dva kmene slovanov, ktoré si zhodne hovorili Moravania. Je teda možné že Nitravania vlastne neskôr okupovali Moravanov na (dnes) našom brehu ak teda vlastne nejaký Nitravania vôbec boli a nešlo vlastne len o Moravanov z dnes nášho brehu, ktorých za Nitravanov premenoval niekto iný. Celá táto vec je veľmi zložitá. V zásade si treba uvedomiť, že vtedy sa na Slovákov, Čechov a Moravanov nikto nehral. Región Morava sa nerozkladal len na západ od rieky ale aj na východ. Moravanov z ľavého a pravého brehu by asi nerozoznal od pohľadu nikto a oboch by od zbytku slovanstva v okolí šlo rozoznať asi len podľa drobných rozdieloch v kroji (i keď vtedy kroje ako ich poznáme dnes neboli) a možno v jemných nuancách jazyka.
Guar
<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... > >>

 

Moravania žili na oboch stranách rieky Moravy, pretože hranicou medzi Moravou a Nitravou nebola rieka ale Malé Karpaty :-) Záhorie v tom období, pred rokom 833, patrilo Moravským kniežatám
 

 

Sranda je, že ani to s tými karpatami nieje tak isté keďže o tom nieje ani archeologický ani historický dôkaz. V podstate je hranica tvorená karpatami vybrná čiste na základe logiky. Hranice bývali väčšinou rieky alebo hory no a keďže rieka z hry vypadla ostali len tie hory ale celé to v skutočnosti mohlo byť úplne inak. :)
 
Hodnoť

Rozprávky starej matere

Prvá zmienka o Velkej Morave je z roku 952.asi 50 rokov po jej zániku. Spomýna ju Konštantín VII. v De administrando imperio.Jej sttredisko ležalo tri dni chôdze od Sirmia a rozprestierala sa medzi Dunajom a Sávou.
Tolko súdobé informácie,všetko ostatné sú rozprávky.
 

bese

Rozprávky starej matere sú Tvoje maďarské klamstvá, presnejšie klamstvá maďarských fašistov a šovinistov, ktoré tu vypisuješ.
 

historický hlupáčik

a čo je z toho klamstvo? Vymyslíte si nejaké ,,dejiny" a keď v§m niekto oponuje tak mu začnete nadávať alebo začnete ohovárať maďarov.žiadne fakty,nič.A keď už nič iné,začnete rozoberať akí sú maďari maďari.Ako keby národnosť závysela od génov.Banda hlupákov.

Jedine Konštantín to nazval Veľkou Moravou a aj povedal kde bola.všetci ostatní to prebrali od neho.
Ak bola Velká Morava, tak bola tam kde povedal.Ak hovoríte o niečom,čo bolo niekde inde, tak to nie je Veľká Morava.

A Historic,zmeň si nick,lebo tvoje reči majú s históriou toľko spoločné ako ja s čínskym bohom srandy.
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

A nieje to jedno?

Ci Maďar či Slovák či slavien či hungar....

Prečo by v tom mal byt rozdiel?? Pre koho? V com?
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

beseovi

Presne ako vravíš, od Koštantína sa prebralo označenie "Veľká Morava". Za samotnej existencie ríše sa táto označovala vždy podľa mena panovníka, teda Rastislavova, Svätoplukova, Mojmírova...ríša. Obyvatelia boli Sloväni, nie moravania ani nitravania. Teda ak chceš spochybniť existenciu Veľkej Moravy tým, že tento názov sa začal používať až po jej zániku, tak nepekne zavádzaš. Ríša existovala, meno "Veľká Morava" sa vžilo neskôr.
 

aj madarski historici

uznavaju to co sa neda spochypnit - /napr. Lazslo Kontler/ze vyznamnu rolu v tomto priestor v rokoch 820 -cca 890 hrali Slovania. V 952 to uz nie je ziadny statny utvar,ktory by Slovania vytvorili.
Otazka zostava kto su nasi predkovia? ´teda kto tu bol skor?
Nasi /slovenski/ predkovia su veru slabi slovania pretoze pochadzaju z potomkov ktori zostali po rimskych legiach, potom sa do toho namixovala krv Vandalov v roku 270, neskor Vizigotov,ktori prenikli do Panonie v roku 400 a v 470 az do Rima, potom doficali Huni v roku 450 na cele s Atilom /veru to nebol ziadni MAdar/ v 567 tu zanechali svoju krv a robili potomkov az do roku 700. A v roku cca 800 prisli stari Bulhari, ktori pripravili uzemie pre bratov, aby zalozili Velku Moravu, ktora, ako bolo v tom case zvykom, trvala velmi kratko. Slovanske obyvatelstvo vsak nebolo po prichode do poddunajskej niziny jedine a miesalo sa povodnym, ktore pozostavalo zo zmesi ktoru som nacrtol. Bohuzial miesanie pokracovalo aj dalej po prichode Madarov.
Ako hovoria historické pramene ide o dvoch bratov Magora a Hunora. synov Nimroda. Madari su potomkovia Magorov a nie je uz co viac dodat...
Netreba preto hladat hnupa ale magora a ten je jasny.
 
Hodnoť

Ziadny velkomoravský panovník nebol

lebo to boli všetko madari!!! Najstaršie a najdokonalejšie národy na svete sú madari a gidia! Oni môzu za vsetko dobré na svete, a za všetko zlo možu slováci.
 
Hodnoť

Risko drz balonik a cakaj....

ked bude na SME sutaz o najvacsieho hnupa na diskusiach, urcite sa prihlas....

a ak nie, dozaista ta vela ludi nomimuje. myslim, ze so Slovänom a Rahanom (ak nie ste vsetci 3 ten isty, lebo tak ojedinelych tupcov najst v 3 exeplaroch....)


mate na velky finalovy rozstrel :-)
 
Hodnoť

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

pseudohistorici vseho sveta, mlcte uz!

Najvacsi hnupovia ste tu vsetci, co sa hadate v snahe najst pravu historiu...to vie iba pan Boh, pretoze historia casto nie je o faktoch ale o interpretacii, najma v takomto casovom horizonte...vsetko je toto omnoho slozitejsie, tak co si nedate pohov: dat si dobry madarsky paprikas so slovenskymi haluskami a k tomu chutne vycapovane Starobrno...

diskusia je dolezita, ale hlupe hadky pseudohistorikov, akymi su tu vacsina, je smiesne!
 
Hodnoť

Bol to

trápny pokus o humor.
 

bol to výborný humor

a
stavil by som sa, že aspoň 3/4 Slovákov nevie o Veľkej Morave nič, okrem toho že voľakedy bola
 
Hodnoť

Niekto si pletie

misku na stole a misku pod posteľou. Dobrú chuť.
 
Hodnoť

 

Pribina sa už pred mnohými rokmi , oblečený do kože z diviaka, skrýval kdesi u Blátného jazera/Balaton/v rákosi pred Mojmírom, ktorý zrejme bol najvačší hňup, i keďsa považuje za otca vlasti a podobnosť s Vladkom eštebákom je čisto náhodná, ale že by mal jeho gény?Rastislav tak to bol štramák, pravý Slovák , jeho geny nosí Jánoš slopta, lebo aj on je pravým Slovákom a má rád palenčuchu, lebo jeho predchodca holdoval medivine. Svatopluk rad jazdil na koňoch s velkým chvostom a pachtoval s Frankmi, t.z. že uvažoval už vtedy o Európskej unii.A Mojmír II , čo nechal Velkú Dedinu rozpadnúť a vidíme, že jeho gény nosí vykopnutý predseda parlamentu, čo povalil vládu.
 
Hodnoť

Drbkovia

Stale ma vie zarazit, kolko zakomplexovanych drbok sa najde na tomto nasom malizkom Slovensku. Strasne citat tieto ich hejslovacke dristy v diskusiach. Zo vsetkaho vo vesmire sa moze robit sranda ale zo "slovenskej"historie a slovactva ako takeho nikdy, lebo to je nieco, co vyprovokuje ciernu dieru uprostred nasej malickej mliecnej drahy k akcii a pohlti Zem. OMG, odkial sa tyto mamlaskovia beru? Ktore matere ich priviedli na svet?
 

<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME