Prihlásenie
Zabudli ste heslo?
|Registrovať
sme.sk

Nehaňte ľud môj je relácia o slovenskom folklóre. Pripravujú ju Mišo Veselský a Martin Kleibl. Verejnoprávne informácie a hodnotný bulvár v jednom.

Spustiť v prehrávači

Vraj nevieme zaujať turistov, no pre keramiku chodia až do Ľupče

15. 12. 2013 o 12:00 | Mišo Veselský, Martin Kleibl, Jana Maťková

Ak sa zaujímate o tradíciu hrnčiarstva v stredoslovenskom regióne, nedá sa obísť chýrna ľubietovská hrnčiarska dielňa Emila Majnholda a Júliusa Filu. Založili ju v roku 1947 a vyrábali tam ľubietovskú a modranskú keramiku, tzv. majoliku.

Ako vačšina súkromných prevádzok bola začiatkom 50. rokov znárodnená a stala sa súčasťou zväzu výrobných družstiev. Administratívne spadala pod modranský podnik Slovenská ľudová majolika. V 70. rokoch sa Július Filo osamostatnil a začal vyrábať v Slovenskej Ľupči, kde žije dodnes. Okrem predpísaných vzorov tvoril aj vlastné figurálne motívy, ornamenty a keramické plastiky. Mnohé z nich má doma, ale ešte viac môžete vidieť v Stredoslovenskom múzeu v Banskej Bystrici.

Vyše 90 ročný starý pán si pamätá všetky dátumy a udalosti, a tak niet divu, že sme u neho strávili pol dňa, lebo rozprávať bolo o čom. Pán Filo sa už síce remeslu nevenuje, ale jeho syn Ľubor nám ukázal dielňu, ktorá ostala v pôvodnom stave. Chystá sa ju trochu inovovať a vrátiť sa k hrčiariarskemu kruhu. Nie je síce vyučený keramikár, ako jeho otec aj mama, ale ako sám povedal, vyrastať v známej hrčiarskej rodine a nevedieť remeslo, to sa ani veľmi nedalo. Pomáhať museli aj deti, inak to nešlo, a tak sa ne za tie roky nalepilo veľa.

Potešilo nás, že sme znova narazili na rodinu, kde sa remeslo dedí - aj jeden z vnukov starého pána Filu je vyučený keramikár, a tak sa toto remeslo nesie už cez niekoľko generácií. A dúfame, že nastane doba, kedy sa poctivým remeslom bude dať u nás dôstojne aj uživiť.

Diskusia: 6 príspevkov

Zadajte e-mail a ďalší diel relácie vám neujde!


Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.


RSS s novými dielmi

Najnovšie z TV SME

Cez čiaru: Stratili sa mladé stromy, z ktorých mala vyrásť hora

dnes o 21:12

V čase, keď ochranári bijú na poplach za záchranu slovenských lesov, firma Atalian SK stratila v revíri pri Telgárte niekoľkotisíc sadeníc, z ktorých raz mala vyrásť nová hora. Horár Matúš Hríbik ich našiel zahrabné a schované v jamách.

Podľa Danka nepadlo nebo na Slovákov, no premiér Pellegrini kritizuje vlastných

dnes o 15:16

Andrej Danko vypísal novú voľbu kandidátov na ústavných sudcov.

Peter Pellegrini kritizoval vlastnú stranu za štvrtkové hlasovanie

dnes o 11:27

Domáce spravodajstvoPremiér Peter Pellegrini otvorene skritizoval vlastných poslancov Smeru.

S primátorom Bratislavy Matúšom Vallom o tom, ako ide mesto zabrániť dopravnému kolapsu

včera

Čo všetko mesto pripravilo ako prevenciu pred dopravným kolapsom, aj kde nájdete potrebné informácie, si pozrite vo videu.