Prihlásenie
Zabudli ste heslo?
|Registrovať
sme.sk

Skúsili sme Google Glass: Neviditeľná obrazovka a neprítomný pohľad

14. 10. 2013 o 10:47 | Martina Pažitková, pst

Okuliare vylepšujúce realitu Google Glass sú zatiaľ najodvážnejším pokusom americkej internetovej firmy dostať technológiu k človeku tak blízko, že na ňu celkom zabudne. Je cítiť, že Glass sú len prvým krokom k niečomu väčšiemu, no aj tak fungujú prekvapivo dobre.

Malá obrazovka sa vznáša tesne nad zorným poľom a pri bežnom fungovaní nie je problém ju ignorovať. Stačí však letmý pohľad hore a človek zrazu vtrhne na internet.

Ovládanie hlasom a posunkami po dotykovej plôške na boku okuliarov vyvolávajú pocit, že zariadenie je skôr nadstavbou tela ako s kusom technológie. Bariéra medzi fyzickou a virtuálnou realitou je neporovnateľne menšia, ako keď človek vyťahuje z vrecka telefón. Nezmizla však úplne, čo je jednoznačne konečným cieľom Google Glass.

Možno preto, že virtuálna obrazovka okuliarov je ešte stále pomerne malá a okuliare nie sú zvyknuté poslúchať na angličtinu s prízvukom. Rýchlosť, s ktorou sa Google aj vývojári za posledných desať rokov naučili rozumieť potrebám používateľov na počítačoch, smartfónoch či notebookoch naznačuje, že aplikácie a ďalšie generácie Glass priepasť medzi virtuálnym a skutočným priestorom premostia úplne.

S technológiou už pracujú aj vývojári na Slovensku. Skupina programátorov na podujatí organizovanom Google Developers Group Bratislava vytvorila pre okuliare Googlu napríklad jednoduchý nákupný zoznam. Funkčný softvér sa podarilo napísať za jeden deň.

Diskusia: 20 príspevkov

Najnovšie z TV SME

Cez čiaru: Stratili sa mladé stromy, z ktorých mala vyrásť hora

dnes o 21:12

V čase, keď ochranári bijú na poplach za záchranu slovenských lesov, firma Atalian SK stratila v revíri pri Telgárte niekoľkotisíc sadeníc, z ktorých raz mala vyrásť nová hora. Horár Matúš Hríbik ich našiel zahrabné a schované v jamách.

Podľa Danka nepadlo nebo na Slovákov, no premiér Pellegrini kritizuje vlastných

dnes o 15:16

Andrej Danko vypísal novú voľbu kandidátov na ústavných sudcov.

Peter Pellegrini kritizoval vlastnú stranu za štvrtkové hlasovanie

dnes o 11:27

Domáce spravodajstvoPremiér Peter Pellegrini otvorene skritizoval vlastných poslancov Smeru.

S primátorom Bratislavy Matúšom Vallom o tom, ako ide mesto zabrániť dopravnému kolapsu

včera

Čo všetko mesto pripravilo ako prevenciu pred dopravným kolapsom, aj kde nájdete potrebné informácie, si pozrite vo videu.