Staňte sa na chvíľu letovým dispečerom

5. 7. 2012 o 23:30 | Jana Maťková
video

Kým dispečeri na oblastnom stredisku riadenia letovej prevádzky zodpovedajú za prelety cez slovenské nebo, riadiaci vo veži bratislavského Letiska M. R. Štefánika strážia prevádzku v najbližšom okolí nášho najväčšieho aeroportu.

Riadiaci na oblastnom stredisku vybavia za hodinu aj 80 lietadiel, denne je ich v priemere okolo 1600. Ponad západné Slovensko vedie napríklad linka z New Yorku cez Brusel do indického Bombaja, kam cez nás lieta aj pravidelná linka z Frankfurtu nad Mohanom.

Okrem bežných Boeingov 737 v rôznych modifikáciách cez naše nebo lieta aj doposiaľ najväčšie civilné lietadlo Airbus A380 za tristo miliónov eur. Na jeden let zvládne previezť päťsto až osemsto cestujúcich. Okrem boeingov a airbusov nám ponad hlavy lietajú kanadské stroje Bombardier či súkromné biznis jety Cessna a Gulfstream.

 

Výhľad z riadiacej veže bratislavského Letiska M. R. Štefánika.
Atmosféra na veži je pokojnejšia oproti frmolu na oblastnom stredisku riadenia.
Riadiaci letovej prevádzky musia dvakrát do roka prechádzať skúškami, ktoré robia aj na vežovom simulátore. Na snímke je simulovaný výhľad z veže bratislavského letiska.
Diskusia: 1 príspevkov

Súvisiace články:

Najnovšie z TV SME

TV tip: Dnes niečo pre fanúšikov pokleslých béčok

dnes o 0:00

Tv tip na dnesDnes večer pôjde film, v ktorom hrá Danny Trejo. Ak vám to nevoní, možno vám ulahodí zaujímavý poľský film.

V Banskej Bystrici otvorili vo fontáne Kino v bazéne

včera

Priestor na nádvorí banskobystrického gymnázia premenili dvaja mladí ľudia na letné kino.

Fico jubiluje, čo mu prajú jeho ministri? Chystajú nehmotný dar

12. 9. 2014 o 20:00

Premiér Robert Fico oslávi vo sviatok Sedembolestnej Panny Márie päťdesiatku.

Kratochvílová hovorí o Procházkovi, doprave aj Pride

12. 9. 2014 o 18:00

Kandidátka štyroch pravicových strán na primátorku Bratislavy hovorí o svojich predstavách zmien v hlavnom meste. Pri vysvetľovaní financovania Procházkovej kampane jej slová chýbali.